Anasayfa / Yemek Tarifleri / Adıyaman Yöresi Yemek Tarifi

Adıyaman Yöresi Yemek Tarifi

Malzemeleri:
Yarım kilo kabak
Yarım kilo domates
2 adet sivri biber
Ortaboy soğan
1 su bardağı bulgur
Yağ
Biber salçası.

Yapılışı:
Soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Yarım yemek kaşığı biber salçası ilave edildikten sonra kabuğu sorulmuş küp şeklinde doğranmış domates, biber ve yine küp şeklinde doğranmış kabaklar ilave edilerek kavrulduktan sonra, yeterince su ve bulguru konduktan sonra suyu çekinceye kadar pişirilir.

TAVUKLU AŞ (ADIYAMAN)

Malzemeleri:
1 adet tavuk
bulgur
su
tuz
sarımsak
yağ.

Yapılışı:
Tavuk iyice temizlenip yıkadıktan sonra, bir tencereye konur ve üzerine yeterince su ve tuz ilave edilerek, haşlanmaya bırakılır. Tavuk pişince tencereden alınır, tencerede kalan suyundan bir çay bardağı kadar tirit yapmak için ayrılır. Kalan suya bulgur eklenerek pilav pişirilir. Bir yandan da tavuuk didiklenerek küçük parçalara ayrılır. Bir tavaya yağ konur ve tavuk etleri kurutmamak şartıyla hafif kavrulur, pilavın üzerine etler konulur ve hazırlanmış sarmısaklı tavuk suyu pilavın üzerine gezdirilir.

TEVLEVI AŞI (ADIYAMAN)

Malzemeleri:
Mercimek
2 su bardağı bulgur
2.5 su bardağı kırmızı mercimek
yağ
soğan
tuz.

Yapılışı:
Tencerede su kaynadıktan sonra bulgur ve kırmızı mercimek tencereye konur. Biraz piştikten sonra tuz ilave edilir. Bulgur ve mercimek yumuşayıncaya kadar pişirilir. Başka bir tavada küçük küçük doğranmış soğanı yağla kavurduktan sonra üzerine eklenir.

DÖVME AŞI (ADIYAMAN)

Malzemeleri:
Dövme
nohut
etli kemik
tuz
su
yağ.

Yapılışı:
Tencerede kavrulmuş etli kemiğin üzerine önceden ıslattığımız nohutla birlikte dövmede konulur. Tuz ve suyu ilave edilerek iyice pişmesi beklenir. (Mahalli tabirle helva gibi iyice pişince) Tavada kızartılan yağ pilavın üzerine dökülerek hazırlanmış olur.

BUĞLIR AŞI (ADIYAMAN)

Malzemeler:
2 su bardağı bulgur
5 su bardağı su
tuz
yağ
tereyağı veya sıvı yağ.

Yapılışı:
Tencereye belirtilen miktarda konulan su kaynayınca içerisine bulguru ve yeterince tuzu ilave edilerek suyu çekilinceye kadar pişirilmeye devam edilir. Pilav piştikten sonra üzerine ısıtılmış olarak yağ dökülür ve dinlenmeye bırakılr.

TAMATİSLİ AŞ (ADIYAMAN)

Malzemeleri:
2 su bardağı bulgur
4 su bardağı su
Yarım kilo domates
1 adet orta boy kuru soğan
yarım kaşık biber salçası
iki tane yeşil biber
yağ
tuz.

Yapılışı:
Çok küçük bir şekilde doğranan soğan pembeleşinceye kadar yağda kavrulur, biber salçası ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra küçük küçük doğranan yeşil biberler ve rendelenmiş domatesler ilave edilerek biraz karıştırılır. Bunun üzerine kaynamış su konulduktan sonra bulgur ve tuz ilave edilerek suyu çekinceye kadar pişirilir.

PATLICAN CACIĞI (ADIYAMAN)

Malzeme
Patlıcan 1 orta boy
Su 4 su bardağı
Duru Pilavlık Bulgur 1/2 su bardağı
Tuz 1 tatlı kaşığı
Yoğurt (süzme) 1 su bardağı
Sarımsak 2-3 diş
Nane 1 yemek kaşığı
Pul biber 1 tatlı kaşığı
Porsiyon Adedi: 4-6

YAPILIŞI
Patlıcanlar yıkanır, alaca soyulur ve küçük küp şeklinde doğranarak tuzlu suda bekletilir. Tencere 2 su bardağı su ile ateşe konur. Su kaynayınca bulgur,suyu süzülmüş patlıcan ve tuzun yarısı ilave edilir. Hafif ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir. Çabuk soğuması için geniş bir tepsiye alınarak serlir. Diğer tarafta yoğurt 2 su bardapı su ile ezilir.Sarımsaklar soyulur, yıkanır ve kalan tuz ile dövülerek yoğurt ile karıştırılır. Çukur bir kapta soğuyan patlıcanlı karışım ile sarımsaklı yoğurt karıştırılarak küçük kaselere servis yapılır. Üzerine nane veya pulbiber serpilir. (K.K.Karakuş)

NOT: Adıyaman yöresinde derlenen “Patlıcan Cacığı” özellikle yaz mevsiminde sevilerek tüketilmektedir.

EKŞİLİ KÖFTE (BASALLA) (ADIYAMAN)

Malzeme
Duru Nohut 1/2 su bardağı
Soğan 1 orta boy
Salça 5 yemek kaşığı
Kırmızı biber 2 tatlı kaşığı
Kıyma 1 su bardağı
Duru Çiğ köftelik Bulgur 1+1/2 su bardağı
Tuz 2 tatlı kaşığı
Un 1/2 su bardağı
İrmik 1/2 su bardağı
Kuşbaşı et 200 gram
Zeytinyağı 7 yemek kaşığı
Sumak suyu 4 yemek kaşığı
Su 8 su bardağı
Nane 2 yemek kaşığı
Porsiyon Adedi: 6-8

YAPILIŞI
Nohut yıkanır akşamda 1 su bardağı su ile ıslatılır , ertesi gün 1 su bardağı su ile basınçlı tencerede haşlanır.(nohutun suyu süzülür,yemekte kullanılmak üzere ayrılır).soğan soyulur,yıkanır ve ince ince doğranır.Bir tepsiye soğan ,3 yemek kaşığı salça,1 tatlı kaşığı kırmızı biber,kıyma,bulgur ve 1 tatlı kaşığı tuz konur,özleşinceye kadar iyice yoğrulur.Un ve irmik ilave edilerek iyice özleşir.Nohut büyüklüğünde parçalar alınarak yuvarlanır.diğer tarafta bir tencerede kuşbaşı et yağm ile kurutmadan kavrulur.Kalan 2 yemek kaşığı salça ilave edilerek 1-2 kez çevrilir.Nohut,kalan kırmızıbiber,ve sumak suyu eklenip karıştırılır.nohutun haşlama suyu,8 su bardağına tamlanarak ilave edilir.Kaynayınca kalan tuz ve köfteler atılır,5 dakika kadar tuz ve köfteler atılır,5 dakika kadar kaynatılır(fazla kaynatılırsa köfteler dağılır).Nane ilave edilir ve ocaktan indirilir.Sıcak olarak servis yapılır.Hemen servis yapılmayacak ise köfteler süzülür,servis yapılacağı zaman suyu ısıtılarak köfteler ilave edilir.Aksi halde köfteler dağılabilir.(K.K.Aydınaydoğdu)

NOT: Doğu ve Güney Anadolu Bölgelerinde olarak yapılmaktadır. Tarif Adıyaman yöresinden alınmıştır. Tuz miktarı, salçanını tuz oranına ve arzuya göre değişebilir. Sumak suyu yerine sumakta kullanılabilir..

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir