Anasayfa / Sağlık / Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanserine ait bulgu ve belirtilerin bulunması durumunda teşhisle beraber düşünülmesi gereken kanserin hücre tipinin tayinidir.

Hücre tipleri tedavi prensipleri ve hastalığın gidişi açısından iki gruba ayrılır: Küçük hücreli kanser ve küçük hücreli olmayan kanser.

Kanserin hücre tipi, hastalığın yaygınlığı ve hastanın genel durumu, klinik ve laboratuvar incelemesi sonucu belirlendikten sonra ilk cevap verilecek soru hastanın ameliyat olup olamayacağıdır. Ameliyat olmasına karar verilirse kanserin bronş ağacında yerleşim yerine göre ve hastanın genel durumuna uygun olan cerrrahi müdahaleye tabi tutulur.

Ameliyat olması cerrahi teknik, hücre tipi hastanın genel durumu nedeniyle mümkün olmayan hastalara radyoterapi, kemoterapi veya her ikisi de uygulanır.

Hastalığa yönelik bu tedavilerin yanında ağrı, beyin ve kemik tutulmaları yönünden hastalara gerekli tıbbi bakım verilerek yakından izlenmeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kronik Bronşit Ve Amfizem Belirtileri başlıklı makalemizde Amfizem, amfizem hastalığı ve amfizem nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Zatürre Nedir Zatürre Belirtileri Nelerdir

Zatürre, akciğerlerdeki alveollerin (hava keselerinin) iltihabıdır. Tıp dilindeki adı pnömonidir. Birçok mikrop zatürreye neden olabilir, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir