Anasayfa / Sağlık / Astım Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir

Astım Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir

Her astımlı hastada astım nöbetine ait yakınmalar aynıdır. Ana yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve genellikle beyaz renkte koyu, yapışkan, az miktarda balgamdır. Ancak bu yakınmaların şiddeti hastadan hastaya değişir. Bazen astım nöbeti hafif derecededir Hastayı günlük aktivasyonlarından alıkoymaz. Bazen de çok ağır, hastanın yoğun bakım ünitelerinde tedavisini gerektirecek kadar ciddi nöbetler oluşur. Böylesine ağır nöbetlerin nedeni genellikle hafif düzeydeki bir nöbetin ihmali veya aksak tedavisidir. Bazen de solunum sistemi enfeksiyonları astımlı hastanın ciddi nöbet geçirmesine yol açabilir. Sonuç olarak her türlü astım nöbeti ciddiye alınıp uygun ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hafif nitelikteki bir nöbette, tanı koyuluy koyulmaz, bronş genişletici özellikteki bir ilaç hekimin saptayacağı dozda başlanır. İlaçların saatlerine uyularak düzenli alınması esastır. Bronş genişletici ilaç, aksatılır, iyilik hissedildiği için hemen kesilirse nöbet kısa süre içinde yeniden nüksedecektir. Böyle hafif bir nöbet 1-2 günde iyileşecektir. Ancak tamamen iyileştikten sonra daa, birkaç gün süreyle ilaçlar sürdürülür ve hemen nöbetleri önleyici anlamda bir tedavi yöntemi seçilerek nöbet tedavisi sonlandırılır.

Orta şiddette veya ağır nöbetlerin tedavisi tercihen hastane koşullarında olmalıdır. Böyle bir hastaya da hemen bronş genişletici bir veya iki ayrı cins ilaç uygulanır. Yanı sıra mutlaka (özel bir sakıncası olmadıkça) kortizon verilir. Gerekli kortizonun miktarı, veriliş saatleri ve veriliş yolu kesinlikle hekim tarafından saptanmalı ve izlenmelidir. Bazı kronik hastalar kortizon içeren ilaçları, hekime danışmadan, evlerinde kendi kendilerine kullanmaktadırlar. Bu davranış son derece sakıncalıdır. Hayatı tehdit eden yan etkiler ortaya çıkabilir. Ağır bir nöbetin tedavisine de ihtiyaç olur. Uygun tedavi rejimi ile ağır bir nöbet geçiren hasta 1-2 günde rahatlar, nefes darlığı yakınması geriler, ancak nöbetin tüm belirtilerinin kaybolması 1 hafta ile 10 gün kadar sürebilir. Başlangıçtaki kortizon dozu sonraki günlerde azaltılarak sürdürülür ve ortalama 10 gün zarfında en küçük doza indirilip kesilir. Bronş genişletici ilaçlar ise daha uzun süre sürdürülür. Nöbetin bütün belirtileri kaybolduktan sonra nöbet önleyici tedavilere başvurulur.

Bir önceki yazımız olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) başlıklı makalemizde Amfizem, KOAH ve Kronik Bronşit hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Akciğer Enfeksiyonları

Akciğer Enfeksiyonu Nedir? Ülkemizde hem erişkin kimselerde hem de çocuklarda görülen bir enfeksiyon çeşididir. Akciğer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir