Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı

Genel olarak kuşburnu:kuşburnu
Kuşburnu 1000 metreye kadar yükseltilerde verimli olarak yetişen. Çok yıllık bir bitkidir. Gülgillerden olan kuşburnu kökleri suyu gövdesi güneşi seven bir yapıya sahiptir.
Kuşburnu bitkisi genelde bahar aylarında yapraklanıp çiçeğe dursa da sonbahar aylarında yapraklarını döker ve meyve verimi yapar. Meyveleri genelde parmak ucu büyüklüğünde turuncu veya kırmızı olabilen, içi açıldığında 15–20 çekirdek barındıran tüylü bir yapıya sahiptir. Diğer meyvelerden farklı olarak kuşburnu bitkisinin meyve tüyleri meyvenin içinde çekirdeklerin etrafında kümelenmiştir.
Kuşburnu bitkisinin yaprakları; kenarı tırtıklı olan bir çıkış noktasına 5–6 adet kümelenmiş koyu yeşil ve mat yapılıdır.
Büyüme noktasında oldukça nazlı olan kuşburnu gövdesi; Yıllar boyunca azar azar büyüyen bir düzenle meydana gelir. Hatta büyümesi o kadar azdır ki 3–4 yıl gibi bir zaman diliminde ancak bir odunsu gövde görünümü sergiler.

Şifalı bitki olarak kuşburnu;

Kuşburnunu meşhur yapan onu eşsiz aromadaki çayıdır. Bu gün dünyanın birçok ülkesinde gerçekten çok fazlaca tüketilen kuşburnu çayı C vitamini B ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Karotenler açısından da zengin olan bu bitkinin aynı ağırlıktaki bir portakal veya mandalinadan yaklaşık 20–30 kat daha fazla c vitamini içeriğine sahip olduğunu belirtmemiz gerekir(NOT: Bu oranlar her çeşitte farklılık gösterecektir. Aslında bir kesinlik ihtiva etmez. Ancak kesin olan bir şey vardır ki C vitamini yönünden kuşburnu normal turunçgillerden-portakal, mandalina vs.- kat kat üstündür.)
Kuşburnu çay olarak değerlendirilirken diğer yönden
•Marmelât sanayinde,
•Reçel sanayinde,
•Taze içecek sanayinde,
•İlaç sanayinde,
•Özellikle at yetiştiriciliği açısından üstün olan ülkelerde at haralarında kuvvet yemi olarak, bolca kullanılmaktadır.

Kuşburnunun faydaları;
•Kuşburnu içerdiği C vitamini nedeniyle vücuda direnç sağlar,
•Grip nezle ve bunlara bağlı vücut direncini kıran vakalarda destekleyici tedavide kullanılır.
•Kuşburnu gerçekte çok iyi bir anti oksidandır. Bu özelliği onu kanserle savaşta haklı bir üne kavuşturur.
•Özellikle kabuklu yapısı bağırsaklarda düzenleyici etkiye sahiptir.
•Ülkemizde Ayrıca şeker hastalıklarına, yan ağrılarına ve ishale karşı kullanımı çok yaygındır.
•Ülkemizde de basur-hemoroit’e, raşitizme ve romatizmaya karşı iyi bir besindir.
•Bağırsaklarda kurt düşürücü olarak da kullanıla gelmektedir.

Kuşburnu tüketimi:

Kuşburnu reçel olarak, marmelât olarak ve en çok da çay olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında günde alınan birkaç bardak kuşburnu çayı vücudun ihtiyacı olan C vitaminini karşılamakta çok başarılıdır.

Kuşburnunun Elde edilmesi:

Kuşburnu şifalı bitkisinin sonbahar aylarında meyveleri olgunlaşınca toplanması gerekir. Meyvelerin ortadan 2 ye bölünerek kurutulduğu göz önüne alınmalıdır. Kuşburnu meyvesi toplamaya durumu müsait olmayanlar şifalı bitkiler satan yerlerden bu meyvenin kurutulmuşunu temin edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kiraz Sapı Çayı başlıklı makalemizde Kiraz Sapı Çayı, Kiraz Sapı Çayı Kullanımı ve Kiraz Sapı Çayı Zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Sinameki Yaprak Çayı

Yetiştiği Yerler : tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişmektedir. Kullanım Bilgileri : müshil etkisi bulunduğundan kısa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir